Sokan kérdezik tőlem, hogy mit jelent a wayfinding magyarul.
Az első válaszom általában az, hogy a magyar nyelvben nincs egyértelmű egy szavas megfogalmazás a wayfindingra, aminek több oka is van.
Az egyik az, hogy valójában nagyon kevesen tudják, hogy igazából mit is jelent ez a fogalom. Még azok közül is, akik gyártanak wayfinding elemeket, vagy grafikusként részt vesznek wayfinding projektben. De még napjainkban is elég gyakran előfordul Magyarországon középület fejlesztéseknél, hogy a beruházó vagy az építész sem hallotta még sosem ezt a kifejezést, hogy wayfinding. Van viszont több olyan kifejezes a köztudatban amiket rendszeresen használnak viszont hibásan, mert vagy „magyartalan” vagy már más jelentéstartalommal épültek be a magyar nyelvbe. Ilyenek például az információs rendszer, navigációs rendszer, de már láttam olyat is leírva, hogy látogatásirányitási rendszer.
Amikor valaki megkérdezi mivel foglalkozom, általában azt felelem, hogy wayfinding designer vagyok, bár egy kezemen meg tudom számolni hányan tudták egyből, hogy mi is a munkám. Akit persze tényleg érdekel az visszakérdez, és olyankor kb elmesélem a teljes munkafolyamatot, sok sok példával szemléltetve. De még sokszor így sem könnyű elmagyarázni, mert elég összetett tervezési munkáról van szó.
Fontosnak tartom, hogy legyen magyarul is egy egyértelmű megfogalmazás. Amelyet lehet bátran használni és nem csak a szakmabeliek nem fogják egymást félre érteni, de azok sem akik látogatóként használják a wayfinding rendszereket.
Először is nézzük meg miről is van szó.
A wayfinding elemeit elsősorban kommunikációs csatornaként használják, mely kommunikáció célja a középületekben / köztereken a látogatók tájékoztatása az épület helységeiről, funkcióiról, használatának szabályairól. Kiemelten fontos feladata a wayfindingnak az útbaigazítás, az irányítás, terelés. Egy jól összhangolt, komplex rendszerről beszélünk, melynek egyedi stratégiája van, minden egyes helyszínen.
Összefoglalva:
Kiknek szól a wayfinding?
A látogatóknak. Legyenek akár új vagy visszatérő látogatók. Látogatók alatt minden olyan személyt értek, akik nem az adott helyszínen laknak – de egy középület esetében ez ritkán fordul elő.Mik a wayfinding elsődleges funkciói?
Az útbaigazítás, iránymutatás. Segítsen a látogatóknak eljutni a kívánt céljukhoz, A-ból B-be. Ezen kívül a pontos tájékoztatás az adott helyszín helyiségeiről, funkciókról, szabályokról.
Ezek alapján a wayfinding magyarul nem más, mint Látogató irányító és tájékoztató rendszer. Talán ez a leglényegretörőbb és egyben a legjobban összefoglaló megnevezés.
De nagyon sok angol kifejezés elterjedt már a magyar nyelvben aminek nem is gondolkozunk magyar megfelelőjén, egyszerűen csak az angol szót használjuk. Például a design, vagyis a dizájn szó – így magyarul leírva elég fura, vagy a projekt menedzser. Az utóbbi időben viszont egyre kevésbé van igény a magyarosításra, sokszor az angol kifejezést, leírva is angolul használjuk, mint például a home staging, a meeting, a shop, a block out, a coming out vagy az emoji.
Ezért ha egy szóval szeretném mondani a wayfinding-ot, akkor a wayfinding a legjobb kifejezés. Ahogy más nyelvekben is, mint például a spanyolban.
És fontos hogy a wayfinding, nem véjfájnding. Mert ez utóbbi már tényleg mindenkit összezavarna.
A következő cikkben a wayfinding tervezésről fogok írni. Mit jelent wayfinding stratégia vagy wayfinding logika?
Ne maradj le legújabb híreinkről! Kövess minket!
FACEBOOK INSTAGRAM LINKEDIN
Ten
Gyerekkoromban feltaláló szerettem volna lenni vagy űrhajós. Mindig is vonzott az ismeretlen terület. A wayfinding tervezésben azt szeretem, hogy nulláról tervezhetek komplex-összetett rendszereket. Tervezés során mind az analitikus-rendszerező énem, mind a kreatív-szárnyaló énem megtalálja a helyét, így a munka minden pillanatát élvezem.